detifoss selfoss hafragilsfoss wodospady islandia

DETIFOSS, SELFOSS I HAFRAGILSFOSS: WODOSPADY NA PÓŁNOCY ISLANDII

Wodospady Detifoss, Selfoss i Hafragilsfoss znajdują się na północy Islandii, na rzece Jokulsa. Detifoss jest najpopularniejszym z nich- w końcu to najpotężniejszy wodospad na Islandii! Wszystkie trzy wodospady znajdują się jednak na odcinku zaledwie 6km. Jeśli więc już wybieracie się na północ wyspy i planujecie zatrzymać się przy Detifoss, warto przy okazji zobaczyć także Hafragilsfoss i Selfoss.

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ WODOSPAD DETIFOSS?

Najpotężniejszy wodospad Islandii to ciekawa i warta zobaczenia atrakcja. Wodospad znajduje się jednak ponad 500km od Reykjaviku, dosłownie po przeciwnej stronie kraju. Trasa ta wydłuża się do 800km, jeśli chcielibyście jechać na południowy wschód i zobaczyć po drodze takie atrakcje jak Vik, czy Diamentowa Plaża. Detifoss raczej jest więc atrakcją dla osób, które planują objechać Islandię dookoła.

Jeśli spędzacie na Islandii tylko kilka dni, polecam trzymać się południa wyspy. Znajduje się tam mnóstwo atrakcji, na których zobaczenie będziecie potrzebowali co najmniej 3-4 dni. Złoty Krąg, popularna turystyczna trasa w okolicy Reykjaviku. Poza tym macie też darmowe gorące źródła, a wśród nich między innymi Seljavallalaug, najstarszy basen na Islandii, czy gorąca rzeka Reykjadalur. Koniecznie sprawdźcie co warto zobaczyć w okolicy Vik– miasteczka, które zamieszkuje zaledwie kilkaset osób, ale dookoła którego jest tyle atrakcji, że warto poświęcić im co najmniej dzień lub dwa.

detifoss zachód zachodnia strona
detifoss selfoss hafragilsfoss wodospady islandia
Wodospad Detifoss: widok z zachodniej strony.

DETIFOSS, SELFOSS I HAFRAGILSFOSS. Z KTÓREJ STRONY WARTO ZOBACZYĆ WODOSPADY?

Wszystkie trzy wodospady można zobaczyć z dwóch stron, wschodniej i zachodniej. Przed naszym wyjazdem zastanawialiśmy się, którą z nich wybrać. Z której strony jest lepszy widok na wodospady? Z której strony jest do nich lepszy dostęp i jak daleko trzeba do nich iść z parkingu?

Internet był w tej kwestii zgodny jak nigdy: wszystkie trzy wodospady najlepiej zobaczyć ze wschodniej strony. Potem na własne oczy przekonaliśmy się o tym na Islandii. Bo oczywiście i tak skończyło się na tym, że zobaczyliśmy wodospady z obu stron- i szczerze, to wcale nie był aż tak duży problem i zajęło nam to zaledwie kilka godzin.

Przeczytaj także: 20 najciekawszych wodospadów na Islandii

DOJAZD DO WODOSPADÓW DETIFOSS, SELFOSS I HAFRAGILSFOSS

Od wschodu można do wodospadów dojechać drogą numer 864, która jest drogą szutrową, z kolei od zachodu drogą 862, która na odcinku prowadzącym do wodospadów jest drogą asfaltową. Jeśli chcecie zobaczyć wodospady tylko z jednej strony, nie bójcie się tego szutru i śmiało wybierzcie wschodnią 864. Droga jest płaska i dość dobrze utrzymana. Nawet jeśli was trochę wytrzęsie, to widoki ze wschodniej strony zdecydowanie wam to wynagrodzą.

detifoss wodospad islandia wodospady islandii najpotężniejszy wschód
islandia tanio zwiedzanie porady wskazówki

CHCECIE ZOBACZYĆ WODOSPADY Z OBU STRON? WSKAZÓWKA!

Hafragilsfoss to, wśród omawianych trzech, najdalej wysunięty na północ wodospad. Znajduje się 35km od islandzkiej jedynki. Jeśli planujecie zobaczyć wodospady z obu stron, zdecydowanie nie polecam zawracania po własnych śladach. Podobną ilość kilometrów przejedziecie, jeśli od Hafragilsfoss pojedziecie dalej na północ i dotrzecie do drogi numer 85, przy której znajduje się przepiękny i zdecydowanie warty odwiedzenia kanion Asbyrgi.

ZACZYNAMY ZWIEDZANIE OD WODOSPADU DETIFOSS

Wodospad Selfoss teoretycznie znajduje się bliżej autostrady numer jeden i mogłoby się wydawać, że to od niego powinniśmy rozpocząć zwiedzanie. Wodospady Detifoss i Selfoss mają jednak wspólny parking. Należy udać się na parking pod Detifoss, tam zostawić auto i pod Selfoss dojść pieszo.

DETIFOSS: NAJPOTĘŻNIEJSZY WODOSPAD W EUROPIE

Detifoss ma wysokość 45 metrów i szerokość aż 100! Co czyni go najpotężniejszym wodospadem na Islandii? Chodzi o przepływ wody. Wartość ta w przypadku Detifoss wynosi średnio 193 m³/s. Moc produkowana przez ten wodospad wynosi średnio 85 megawatów. Podobną ilość mocy wyprodukuje 800 tysięcy paneli słonecznych! Nie zapomnijcie jednak, że to tylko średnia wartość. Po ulewnych deszczach przepływ wody i moc Detifoss może być jeszcze większa!

Wodospad widać i słychać już z parkingu. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, żeby dojść pod samą jego krawędź. Ilość wody przelewającej się przez próg wodospadu, jej huk odbijający się echem od ścian kanionu Jokulsagljufur robi dużo większe wrażenie niż jakiekolwiek liczby. Tego się nie da opisać, to trzeba po prostu usłyszeć i zobaczyć na własne oczy.

SPACER DO WODOSPADU SELFOSS

Gdy już nasyciliśmy się widokiem potężnego Detifoss, ruszyliśmy na południe, wzdłuż rzeki Jokulsa, w kierunku przeciwnym do jej biegu. Skakaliśmy sobie wesoło po skałkach jak takie gazele i dopiero po kilkudziesięciu metrach odkryliśmy, że wśród tych wszystkich kamieni jest jednak jakaś ścieżka. Wąska, kręta i nierówna, ale jest.

Wodospad Selfoss ma zaledwie 10 metrów wysokości, ale aż 100 szerokości, co nadaje mu nietypowy kształt. Próg wodospadu jest wręcz ustawiony wzdłuż brzegu rzeki, a nie w poprzek, jak w przypadku tradycyjnych wodospadów. Wybierając wschodnią stronę mamy przepiękny widok na szeroką, unikalną kaskadę Selfoss. Możemy podziwiać wodospad idąc szlakiem wzdłuż i naprzeciwko niego. Z kolei po zachodniej stronie szlak wiedzie praktycznie nad wodospadem i niewiele zobaczymy.

selfoss detifoss wodospad wodospady islandia islandii
Widok na wodospad Selfoss ze wschodniej strony.
selfoss wodospad wschód wschodnia islandia wodospady

DETIFOSS I SELFOSS, WSCHODNIA I ZACHODNIA STRONA, PORÓWNANIE:

WSCHÓD: DOJAZD DROGĄ NUMER 864 (DROGA SZUTROWA). Minimalna infrastruktura. Kilka toalet, maleńki niewyasfaltowany parking, mogący pomieścić niewiele samochodów. My przyjechaliśmy rano i bez problemu znaleźliśmy miejsce, ale około godziny 11-12 auta parkowały już wzdłuż drogi. Ścieżki są nierówne, wąskie i kamieniste, za to looptrail z parkingu do Detifoss, Selfoss i z powrotem to około 1,5km.

ZACHÓD: DOJAZD DROGĄ NUMER 862 (DROGA UTWARDZONA). Gigantyczny asfaltowy parking i toalety. Do wodospadu prowadzą szerokie, dostosowane pod turystów płaskie, nieutwardzone ścieżki. Nie trzeba, tak jak w przypadku strony wschodniej, skakać po skałkach ani chodzić po kamieniach. Jednak looptrail z parkingu do Detifoss, Selfoss i z powrotem to niecałe 3km.

selfoss zachód detifoss wodospad wodospady
selfoss zachód zachodnia strona detifoss
Wodospad Selfoss oglądany od strony zachodniej robi znacznie mniejsze wrażenie.

WODOSPAD HAFRAGILSFOSS I WIDOK NA JOKULSAGLJUFUR

Po krótkim spacerze i zobaczeniu wodospadów Detifoss i Selfoss wsiedliśmy z powrotem do auta, opuściliśmy zapełniony już po brzegi parking (który dosłownie godzinę wcześniej świecił pustkami!) i pojechaliśmy w stronę wodospadu Hafragilsfoss. Znajduje się on zaledwie kilka kilometrów dalej i po mniej niż dziesięciu minutach byliśmy już na miejscu.

Parking pod Hafragilsfoss ciężko w ogóle nazwać parkingiem. Z obu stron, wschodniej i zachodniej, to tylko niewielki placyk uklepanej ziemi, na którym zmieści się może kilka aut. W tym samym czasie, w którym setki, może nawet tysiące turystów tłoczyły się pod Detifoss, zaledwie kilka kilometrów dalej, my mieliśmy Hafragilsfoss tylko dla siebie.

jokulsagljufur  hafragilsfoss wodospad wodospady islandia
Widok na Jokulsagljufur.

Od wschodniej strony nie da się do wodospadu podejść blisko. Możemy z wysoka podziwiać sam wodospad, jak i przepiękną panoramę kanionu Jokulsagljufur. Widok na panoramę jest dużo ładniejszy właśnie po wschodniej stronie. Jednak wydaje mi się, że od zachodu można podejść pod sam wodospad. Nie wiem jak, ponieważ my sami staliśmy na dość wysokiej skarpie, ale widziałam ścieżki w dole i spacerujących nimi ludzi. Możliwe, że aby zobaczyć Harfagilsfoss z bliska, trzeba się do niego przespacerować aż spod Detifoss.

KANION ASBYRGI

Kanion znajduje się na północ od wodospadów, około 30 kilometrów od wodospadu Hafragilsfoss. Ciekawie ukształtowany, z wysokimi na kilkadziesiąt metrów ścianami, kształtem przypomina podkowę. Dawniej to właśnie przez ten wąwóz przepływała rzeka Jokulsa, na której znajdują się wodospady Detifoss, Selfoss i Hafragilsfoss. W kanionie znajduje się kilkanaście szlaków turystycznych, mniej i bardziej wymagających.

My nie mieliśmy zbyt wiele czasu, więc podjechaliśmy samochodem prawie na sam koniec kanionu i stamtąd wybraliśmy się na krótki spacer nad jezioro i do platformy widokowej. Jeden z dłuższych szlaków zaczynających się już na samym początku kanionu wiedzie na jego szczyt, skąd można podziwiać ciekawy kształt kanionu.

asbyrgi kanion islandia wewhoexplore
asbyrgi kanion islandia

Wodospady Detifoss, Selfoss i Hafragilsfoss oraz kanion Asbyrgi to punkty na trasie turystycznej zwanej Diamentowym Kręgiem. Dowiedz się więcej na temat Diamond Circle i tego, co warto zobaczyć.