thingvellir gra o tron śladami miejsca z serialu serial sezon pierwszy game of thrones

ISLANDIA ŚLADAMI GRY O TRON: 10+ MIEJSC Z SERIALU NA ISLANDII

Kto, tak jak ja, jest wielkim fanem serialu Gra o Tron? Wiedzieliście, że Islandia to jedno z państw, na terenie których nagrywano sceny do tego serialu? Poniżej przedstawiam wam listę wszystkich miejsc wykorzystanych w Grze o Tron, które udało mi się zobaczyć podczas mojej podróży. Jest też mapka!

ZORGANIZUJ WŁASNĄ WYCIECZKĘ ŚLADAMI SERIALU GRA O TRON!

Dla mnie zobaczenie jak największej ilości miejsc z serialu było jednym z powodów odwiedzenia Islandii. Wiele z lokacji wykorzystanych w serialu to także popularne turystyczne atrakcje, więc pewnie tak czy inaczej byście tam trafili. Jednak tematyczna wycieczka „śladami Gry o Tron” to coś naprawdę mega super!

Które miejsca koniecznie więc musicie uwzględnić w swoim planie? Poniżej przedstawiam mapkę, a w dalszej części artykułu znajdziecie szczegółowe informacje i ciekawostki o każdym z tych miejsc.

PARK NARODOWY THINGVELLIR

Park Narodowy Thingvellir to miejsce, w którym łączą się ze sobą dwie płyty tektoniczne. Powstało tu mnóstwo szczelin, w których możesz spacerować, a nawet nurkować pomiędzy kontynentami! Dowiedz się więcej o Thingvellir!

Jedna ze szczelin na terenie parku, zwana Langistigur (lub też, bardziej mrocznie: Szlakiem Śmierci) została wykorzystana w serialu jako droga do Orlego Gniazda. Dzięki CGI pomiędzy skalnymi ścianami stanęła murowana Krwawa Brama, a w wąwozie przechadzali się między innymi Arya i Ogar, oraz-kilka sezonów później- Baelish i Sansa. W tej szczelinie znajdował się też obóz Dzikich- na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć Tormunda i Ygritte stojących na tle charakterystycznych skał w Langistigur.

złoty krąg gra o tron park narodowy thingvellir szczelina kontynenty silfra
thingvellir gra o tron śladami miejsca z serialu serial sezon pierwszy game of thrones
islandia thingvellir park narodowy gra o tron game of thrones sezon
thingvellir gra o tron game of thrones islandia miejsca z serialu serial

Wodospad Oxararfoss, znajdujący się na terenie parku, pojawił się w S04E05, w scenie, w której widzimy Aryę wyruszającą w kierunku Braavos. W tej scenie Arya znajduje się nad wodospadem, jednak zwiedzając Thingvellir możemy zobaczyć Oxararfoss od dołu.

DOLINA GJAIN

W sezonie czwartym Arya Stark i Ogar podróżowali wspólnie w kierunku Orlego Gniazda. W jednej ze scen, podczas gdy Ogar śpi, Arya trenuje Wodny Taniec- styl walki, którego nauczył ją Syrio Forell jeszcze w sezonie pierwszym. Ogar po przebudzeniu naśmiewa ze stylu walki Aryi, mówiąc, że nikogo w ten sposób nie zabije- prędzej sama zginie. Arya podejmuje rzucone jej wyzwanie i próbuje pokonać Ogara, ponosi jednak klęskę. Wspomnianą scenę możecie obejrzeć tutaj.

gjan arya ogar dolina islandia miejsce gra o tron walka wodny taniec syrio forell
gjain walka ogar arya ogarem islandia miejsce sezon serial miejsca walka wodny taniec syrio forell
dolina gjain valley islandia wodospady islandii
gjain valley wodospady islandii wodospad islandia wewhoexplore

Miejsce, w którym działa się ta sytuacja to Gjain. Niewielka, urokliwa, pełna bujnej roślinności i licznych wodospadów dolina, znajdująca się pośrodku suchej, wulkanicznej równiny.

CZARNA PLAŻA REYNISFJARA

Reynisfjara pojawiła się między innymi w piątym odcinku siódmego sezonu. W serialu Reynisfjara była plażą tuż przy Wschodniej Strażnicy, opuszczonym zamku należącym do Nocnej Straży. To właśnie tutaj Mur się kończy, wchodząc do oceanu. Na tej plaży Jon i Tormund zmierzający do Wschodniej Strażnicy wysiedli z łodzi i, nieco później, możemy tu zobaczyć Ogara niosącego do zamku upolowanego Innego.

reynisfjara gra o tron czarna plaża plaza vik islandia myrdal
reynisfjara gra o tron czarna plaża plaza vik islandia myrdal

LODOWCE NA ISLANDII: VATNAJOKULL I SVINAFELLSJOKULL

Lodowce na Islandii (wyżej wymienione dwa pośród wielu) były wykorzystywane podczas wszystkich sezonów serialu Gra o Tron jako lokacje Za Murem. Świetnie się do tego nadawały, bo przecież na tych obszarach w serialu panuje wieczna zima.

Powyższe lodowce bardzo dobrze widać z autostrady numer jeden, biegnącej dookoła wyspy. Nie trzeba nawet wychodzić z samochodu, żeby móc je zobaczyć, czy zrobić im zdjęcie. Oczywiście jest też możliwość podejścia nieco bliżej, bez konieczności wchodzenia na lodowiec (co także jest możliwe, jeśli macie odpowiedni sprzęt). Spacerując po powierzchni lodowca naprawdę możecie się poczuć, jakbyście sami byli Za Murem.

lodowce islandia lodowiec islandzki game of thrones
LODOWIEC LODOWCE LODOWA LODOWCOWA JASKINIA katla za darmo wycieczka ice cave tour

KANION FJADRARGLJUFUR

Kanion ten możemy podziwiać w S08, w sekwencji ujęć podczas której Jon po raz pierwszy dosiada Rhaegala. razem z Daenerys wybiera się na przejażdżkę na smokach. Sceny te były nagrywane zimą, latem kanion wygląda zupełnie inaczej, i trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zauważyć podobieństwa.

fjadrargljufur kanion smoki zimagra o tron daenerys jon pocałunek danka
fjADRARGLJUFUR KANION VIK JUSTIN BIEBER ILL SHOW YOU ISLANDIA PIOSENKA
fjADRARGLJUFUR KANION VIK JUSTIN BIEBER ILL SHOW YOU ISLANDIA PIOSENKA

WODOSPAD SKOGAFOSS

Wcześniej wspomniana przejażdżka Jona i Daenerys na smokach kończy się po imponującym wodospadem. Jon i Danka zsiadają tam ze smoków, rozmawiają przez chwilę. Jon sugeruje, że pewnie dziewczynie z południa musi być tu, na północy strasznie zimno. Dany mu odpowiada „No to mnie ogrzej”, po czym zaczynają się całować.

Ten wodospad, to w rzeczywistości wodospad Skogafoss. W serialu został on nieco podrasowany w CGI, ma dwa stopnie zamiast jednego, ale nawet bez CGI Skogafoss jest przepiękny.

skogafoss gra o tron wodospad islandia vik co robić jeden dzień zwiedzać islandii

JASKINIA GRJOTAGJA

Jest to niewielka jaskinia skrywająca w swoim wnętrzu interesujący sekret- małe, gorące źródło. Możemy ją podziwiać w piątym odcinku trzeciego sezonu (Kissed by Fire), w którym to Jon i Ygritte chowają się w jaskini przed zamiecią i po raz pierwszy zbliżają do siebie. Jon łamiąc śluby celibatu złożone w Nocnej Straży udowadnia Ygritte, że nic go już ze Strażą nie łączy. Po wszystkim pada słynny cytat „Nic nie wiesz, Jonie Snow”.

Fanów pragnących odtworzyć słynną scenę, ostrzegam, że oficjalnie kąpiel w tym źródełku jest nielegalna. Choć nie wydaje mi się, żeby ten zakaz był mocno przestrzegany. Ma on związek z drastycznym podniesieniem się temperatury wody w źródełku po wybuchu okolicznego wulkanu. Jednak przez ostatnie kilkadziesiąt lat temperatura stopniowo wracała do normy. Teraz kąpiel nie jest już tak niebezpieczna, jak była kiedyś.

grjotagja jaskinia jezioro myvatn islandia gra o tron we who explore gorące źródła islandia
grjotagja gra o tron islandia wewhoexplore we who explore jaskinia gorące źródło źródła

OBSZAR GEOTERMALNY HVERIR

Hverir to znajdująca się niedaleko jeziora Myvatn (i wspomnianej wcześniej jaskini Grjotagja geotermalna równina). Z licznych fumaroli (rodzaj ekshalacji wulkanicznych) wydobywają się tu spod powierzchni gęste kłęby mieszanki pary wodnej i gazów.

W S03E01 dzięki tym kłębom pary udało się stworzyć iluzję śnieżnej zamieci, przez którą musi przedzierać się Sam.

hverir namaskard namafjall obszar geotermalny
hverir namaskard namafjall islandia obszar geotermalny wewhoexplore

GÓRA KIRKJUFELL ORAZ WODOSPAD KIRKJUFELLSFOSS

Góra o charakterystycznym kształcie oraz towarzyszący jej wodospad pojawiły się w Grze o Tron kilkukrotnie. Kirkjufell, góra, która w rzeczywistości przypomina islandczykom kościół (od tego też wzięła się jej nazwa), w serialu była określana jako „The Arrowhead Mountain”.

Po raz pierwszy widzimy ją w Grze o Tron w wizji Brana, w której Dzieci Lasu stwarzają pierwszego Białego Wędrowca. Na początku siódmego sezonu Ogar ma wizję i wspomina, że widział w płomieniach górę, która wyglądała jak grot strzały. W S07E06 Jon Snow wraz z towarzyszami wyruszają Za Mur, odnajdują tę górę a następnie walczą z Nocnym Królem.

kirkjufell kirkjufellsfoss game of thrones dzieci lasu
kirkjufell arowhead mountain islandia miejsca śladami góra
kirkjufell kirkjufellsfoss islandia wodospady islandii
kirkjufell kirkjufellsfoss wodospad islandia