Silfra to jedna z licznych szczelin na terenie Parku Narodowego Thingvellir. W tym miejscu spotykają się ze sobą dwie płyty tektoniczne i w związku z licznymi trzęsieniami ziemi, cały teren poznaczony jet bliznami wąwozów, w których można dosłownie pójść na spacer pomiędzy kontynentami. Wśród licznych szczelin Silfra jest jednak jedyna w swoim rodzaju: wypełniona krystalicznie czystą wodą. Mówi się, że najczystszą na ziemi. Dlatego też popularną atrakcją jest snorkeling i nurkowanie w szczelinie Silfra.
Przeczytaj więcej o atrakcjach Parku Narodowego Thingvellir.
JAK POWSTAŁA SZCZELINA SILFRA? I DLACZEGO WODA W NIEJ JEST TAK NIESAMOWICIE PRZEJRZYSTA?
W 1789 roku na okolicznym obszarze wystąpiło potężne trzęsienie ziemi, w wyniku którego poziom całej doliny Thingvellir obniżył się o około dwa metry. Skutkiem trzęsienia ziemi było też powstanie wielu nowych szczelin, między innymi szczeliny Silfra.
Pękniecie było na tyle głębokie, że otwarło podwodne jezioro, utworzone z wody topniejącego lodowca Langjokull. Woda z lodowca, zanim znajdzie się w tym podwodnym jeziorku, przez kilkadziesiąt lat filtrowana jest przez wiele warstw zastygłej, porowatej lawy. Dlatego też jest tak niesamowicie przejrzysta. Uważa się ją nawet za najczystszą wodę na całej planecie. Widoczność pod wodą w szczelinie Silfra sięga ponad 100 metrów!
Woda pochodząca z lodowca jest oczywiście bardzo zimna, jednak nigdy nie zamarza, nawet zimą. Temperatura wody utrzymuje się na stałym poziomie pomiędzy 2 a 4 stopnie Celsjusza. Dzieje się tak, ponieważ w szczelinie następuje ciągła wymiana wody: świeża nieustannie napływa do szczeliny z podziemnego źródła.
Silfra nieustannie ulega przemianom, ponieważ znajduje się pomiędzy dwoma tektonicznymi płytami. Niewielkie trzęsienia ziemi obsuwają skały ze ścian szczeliny, a płyty tektoniczne odsuwają się od siebie, w związku z czym szczelina poszerza się o około 2cm w ciągu roku.

SNORKELING I NURKOWANIE W SZCZELINIE SILFRA
W szczelinie znajdują się liczne jaskinie i tunele. Największa z jaskiń ciągnie się na głębokość aż 63 metrów! Niestety nurkowanie w tych częściach szczeliny jest surowo zabronione, z uwagi na ryzyko osunięcia się kamieni. Ponadto, maksymalna dozwolona głębokość nurkowania w szczelinie Silfra to 18 metrów.
Snorkeling i nurkowanie w szczelinie Silfra nie będą też dobrą okazją do podziwiania podmorskiej flory i fauny. Woda jest tu przejrzysta i widoczność jest wspaniała, jednak pod powierzchnią znajdziemy głównie skały i algi. Jednak mimo iż nie będziecie mieli okazji zobaczyć kolorowych raf, roślin, czy zwierząt, pływanie pomiędzy kontynentami to niesamowite przeżycie.
W szczelinie możemy wyróżnić cztery główne obszary: Silfra Big Crack, Silfra Hall, Silfra Cathedral, and Silfra Lagoon. Pierwsze trzy to głębokie kaniony, które miejscami łączą się z głębokimi, niezbadanymi jaskiniami. Ostatni to płytka, szeroka, piaszczysta laguna, skąd rozpościera się widok na całą szczelinę. To właśnie tutaj możemy się przekonać co naprawdę oznacza „podwodna widoczność do 100 metrów”.

SNORKELING I NURKOWANIE W SILFRA NA WŁASNĄ RĘKĘ
Tak, jest to możliwe! Zaoszczędzicie dzięki temu sporo pieniędzy, gdyż zorganizowane wycieczki nie należą do najtańszych. Należy jednak spełnić szereg wymagań i przestrzegać pewnych zasad.
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ? W szczelinie Silfra nie wolno snorkelować w pojedynkę, trzeba to robić w grupie co najmniej dwuosobowej. Nurkowanie w jaskiniach i tunelach jest zabronione, a maksymalna głębokość, na którą można zanurkować to 18 metrów. Nie wolno także nurkować w tzw. wet suit, konieczny jest dry suit. Należy mieć ze sobą własny kombinezon i potrzebny sprzęt, gdyż nie ma możliwości wypożyczenia go na miejscu.
Snorkeling w szczelinie Silfra jest łatwiej zorganizować, gdyż jedyne co potrzebujecie to kombinezon (woda jest naprawdę zimna!), maska i fajka. Jeśli jednak chcielibyście zanurzyć się na znaczną głębokość, potrzebujecie, poza potrzebnym do nurkowania sprzętem, jedną z poniższych dwóch rzeczy:
• Dry Suit Certificate (czyli ukończony kurs nurkowania) lub
• 10 zarejestrowanych nurkowań (dry suit dives) w ciągu ostatnich dwóch lat
Ponadto, niezależnie od tego czy planujecie snorkelować, czy nurkować, potrzebne wam będzie pozwolenie wydane przez Park Narodowy Thingvellir. Pozwolenie możecie uzyskać przez internet, lub na miejscu, w Visitor Centre. Koszt pozwolenia to 1500ISK za osobę.

SNORKELING I NURKOWANIE W SZCZELINIE SILFRA: TOUR
W szczelinie możecie także nurkować, czy snorkelować podczas wycieczki zorganizowanej. Jest cała masa zewnętrznych firm organizujących wycieczki różnego rodzaju na terenie całej Islandii, które mają nurkowanie i snorkeling w Silfra w swojej ofercie. Minusem jest jednak to, że tego rodzaju wycieczki nie należą do najtańszych.
Ponadto, wykupując wycieczkę wciąż musicie spełniać potrzebne wymagania, które wymieniłam wcześniej. To znaczy, że nawet, jeśli wykupicie zorganizowaną wycieczkę na nurkowanie w szczelinie, musicie posiadać certyfikat ukończonego kursu nurkowania, lub 10 zarejestrowanych nurkowań w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie da się tego obejść.
SNORKELING I NURKOWANIE W SZCZELINIE SILFRA: KOSZT WYCIECZKI ZORGANIZOWANEJ I MOŻLIWE OPCJE
• Snorkeling kosztuje około 12 000 do 15 000 ISK. W cenę jest wliczony transport z Reykjaviku, potrzebny sprzęt (maska, fajka, płetwy, kombinezon). W zależności od firmy, możliwe, że konieczna będzie dodatkowa opłata za pozwolenie na snorkeling/nurkowanie wydawane przez Park Narodowy (1500ISK).
• Nurkowanie to koszt około 24 000 do 28 000 ISK. Podobnie jak w powyższym przypadku, w tę cenę wliczony jest transport z Reykjaviku i cały potrzebny sprzęt. Konieczne może być uiszczenie dodatkowej opłaty za pozwolenie.
• Jeśli nie macie ukończonego kursu nurkowania, a bardzo chcecie nurkować w szczelinie Silfra, możliwy jest dwudniowy tour. Wtedy jednego dnia robicie kurs, drugiego nurkujecie, ale to już naprawdę kosztuje masę pieniędzy (83 500ISK).
• Dostępne jest także nocne snorkelowanie w szczelinie Silfra. Latem, kiedy słońce nie zachodzi, lub zachodzi zaledwie na kilka godzin, możliwa jest nocny snorkeling, który kosztuje 19 000ISK. Wycieczka dostępna jest tylko w czerwcu i lipcu.


SNORKELING I NURKOWANIE W SZCZELINIE SILFRA: WYCIECZKI
dive.is – to właśnie tutaj znajdziecie ofertę dwudniowej wycieczki, podczas której możecie uzyskać certyfikat i ukończyć kurs nurkowania. Ta firma ma także w ofercie nocny snorkeling w okresie letnim. Ponadto snorkeling i nurkowanie w szczelinie Silfra oferują także extremeiceland.is oraz arcticadventures.is