Jesteście w podróży dookoła świata i szukacie wskazówek dotyczących podróży z Jordanii do Egiptu? Chcecie urozmaicić pobyt w Jordanii małym wypadem do Sharm el-Sheikh? A może marzą wam się wakacje w Egipcie, ale przerażają was ceny lotów? Mam dla was dzikie i nietypowe rozwiązanie. Zamiast szukać lotów do Kairu, poszukajcie lotów do Ammanu, a ja powiem wam jak dostać się z Jordanii do Egiptu i dlaczego jest to świetny pomysł.
Z JORDANII DO EGIPTU: PO CO?
Gdybym miała odpowiedzieć najkrócej jak potrafię, powiedziałabym: bo tak jest taniej. Tanie linie lotnicze, jak Ryanair, czy Wizzair nie mają połączenia z żadnym z lotnisk w Egipcie. Te droższe z kolei nie latają do Egiptu bezpośrednio z Polski, co nie tylko utrudnia podróż w tym kierunku, ale też zwiększa jej koszt.

Spójrzcie na nasz przykład: (2018) Za bilet lotniczy z Warszawy do Ammanu, stolicy Jordanii zapłaciliśmy £25 za osobę, czyli jakieś 100zł. Z kolei koszt biletów do Egiptu w tamtym okresie był czterocyfrową sumą. Nieważne, jak kombinowaliśmy (może jednak polecimy z Niemiec, a może z Anglii, albo do Marsa Alam lub Hurghady, zamiast do Kairu?), loty do Egiptu kosztowały masę pieniędzy i/lub były z przesiadkami.
Przedłużyliśmy więc wakacje o kilka dni i zamiast szukać lotów do Egiptu polecieliśmy do Jordanii, a zaoszczędzone na biletach pieniądze przeznaczyliśmy na jej zwiedzanie. Zobaczyliśmy Petrę, jeden z siedmiu cudów świata, kąpaliśmy się w Morzu Martwym, spaliśmy na pustyni z Beduinami, a na koniec i tak trafiliśmy tam, gdzie od samego początku chcieliśmy: pod piramidy.
Ważne: Połączenie Ryanaira na trasie Polska- Jordania jest aktywne sezonowo. My, lecąc pod koniec listopada, załapaliśmy się na jeden z ostatnich lotów. Jeśli więc planujecie wakacje poza sezonem, ta opcja może nie być dla was.
PLAN NASZEJ PODRÓŻY Z JORDANII DO EGIPTU (14 DNI)
Z JORDANII DO EGIPTU: JAKIE MACIE MOŻLIWOŚCI?
No dobra, macie już bilety na samolot do Jordanii. Teraz pozostaje wam już tylko wybrać, w jaki sposób przekroczycie granicę. Z mojego researchu wynikło, że możliwe są trzy opcje:
1. Drogą lądową przez Izrael
2. Promem na trasie Akaba- Taba
3. Promem na trasie Akaba- Nuweiba
Przejazd przez Izrael długo wydawał nam się ciekawy, zwłaszcza, że przedłużając wakacje o dodatkowy dzień moglibyśmy odwiedzić oceanarium w Eljacie i posnorkelować w rafach u wybrzeża Izraela. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się na prom. Dlaczego?

Z JORDANII DO EGIPTU DROGĄ LĄDOWĄ PRZEZ IZRAEL
Mimo iż kusiły nas izraelskie rafy i trekking w słynnym Czerwonym Kanionie, zaledwie 20km od Eljatu, to musieliśmy przyznać, że w naszym przypadku przejazd przez Izrael nie byłby najlepszym rozwiązaniem.
Dużym wyzwaniem byłby w tym przypadku transport. Wypożyczone w Ammanie auto musielibyśmy oddać w Akabie. Stamtąd do Eljatu moglibyśmy się dostać autobusem, kolejny shuttle bus umożliwiłby nam dostanie się do któregoś z egipskich miast na Półwyspie Synaj. Dałoby się to wszystko ogarnąć, ale pojawiły się kolejne problemy.
Mieliśmy w naszych paszportach stemple z Indonezji. Pieczątki z krajów muzułmańskich nie są co prawda podstawą do odmowy wjazdu do Izraela. Istniały jednak spore szanse, że czekałaby nas szczegółowa kontrola bagażu na granicy. Nie chcieliśmy naszego jednego dnia w Izraelu spędzić na kontroli paszportowej i coraz mniej zaczynała nam się podobać ta opcja.
Potem okazało się, że nie tylko z wjazdem do kraju mielibyśmy trudności. Opuszczenie go także mogło być problemem, gdyż Izraelski stempel mógłby nam przysporzyć kłopotów na granicy z Egiptem.
Opuszczając Izrael trzeba także ponieść opłatę exit tax w wysokości $30. Przy dłuższym pobycie to nie kłopot, jednak my chcieliśmy praktycznie tylko przejechać wzdłuż wybrzeża i ta impreza powoli przestawała mieć sens. Zdecydowaliśmy się więc na prom.

TABA CZY NUWEIBA? KTÓRY PROM Z AKABY WYBRAĆ?
Taba. Prom do Taby do prom turystyczny (więc wiadomo, droższy). Wyrusza z Akaby w godzinach porannych we wtorki, czwartki i piątki. Podróż w jedną stronę trwa godzinę. Bilet kosztuje $90 za osobę, jednak jest to bilet w obie strony. To sprawia, że prom do Taby to świetna opcja dla tych, którzy chcą wyskoczyć na kilka dni na półwysep Synaj, a potem wrócić do Jordanii.
Nuweiba. Prom do Nuweiby ma tę przewagę, że odpływa z Akaby codziennie o 23:00. Podróż trwa dłużej, bo na miejsce dociera się około 2:00 w nocy (wynika to także ze zmiany czasu między Jordanią i Egiptem). Bilet jest tańszy, kosztuje $75, ale jest to bilet tylko w jedną stronę.
Prom do Nuweiby zdecydowanie nie jest promem turystycznym. Wybór był prosty- tańszy bilet, częstsze rejsy, wszystko spoko. Mieliśmy jednak bardzo specyficzne warunki podróży i byliśmy jednymi z kilku zaledwie turystów na promie. Pozostałe kilkaset pasażerów stanowili Arabowie, prawdopodobnie wracający do domu z pracy w Jordanii.

PROM Z JORDANII DO EGIPTU: GDZIE KUPIĆ BILETY?
Oba promy obsługiwane są przez firmę Arab Bridge Maritime (AB Maritime). Bilety możecie kupić w biurze, które znajduje się w Akabie przy ulicy Al-Batra (zaznaczone na mapie na czerwono). Niedaleko, na innej ulicy, znajduje się także główna siedziba firmy i łatwo się pomylić.
Żeby kupić bilet będziecie potrzebowali paszport i gotówkę. Zapłacić można w dolarach amerykańskich lub jordańskich dinarach. Poza tym bilety nie są datowane, są ważne przez pół roku.
Przeczytaj więcej o naszej podróży z Jordanii do Egiptu. (coming soon) Wybraliśmy prom z Akaby do Nuweiby, ale czy była to dobra decyzja?