Hand made: studio Wełniane Eldorado

Po prostu nie mogliśmy przejść obojętnie obok dwóch odważnych Pań – założycielek Wełnianego Eldorado (www.welnianeeldorado.blox.pl), które swoje pasje przerodziły w sposób na życie.

Wełniane Eldorado

Proszę opowiedzieć o sobie i swoim studio.

E.Z.: Nazywam się Elżbieta Zaporowska. Mam 53 lata. Za sobą około 30-letni staż pracy. Ostatnie 15 lat w dużej państwowej firmie. Niestety, nie było mi dane dotrwać do emerytury i jak to czasem bywa – zwolniono mnie z pracy. Zawsze lubiłam dziergać: dla dzieci, dla siebie i dla znajomych. Dlatego wpadłam na pomysł własnego biznesu, który sprawiałby mi radość i byłby połączony z moim hobby. I wtedy pomyślałam o pracowni połączonej z galerią wyrobów, sprzedażą włóczki, biżuterii własnego pomysłu, modnych dodatków, akcesoriów do dziergania. Największym wyzwaniem jest robienie sweterków na wymiar dla różnych typów figur.

Moje hobby stało się sposobem na życie. Zamiast brać zasiłek dla bezrobotnych, skorzystałam z dofinansowania. Złożyłam wniosek o dotację, ukończyłam kurs, napisałam biznes plan i zakwalifikowałam się. Otrzymałam pomoc i właśnie jestem na ukończeniu urządzania pracowni. Pomysł na stronę przyszedł sam, kiedy fotografowałam swoje wyroby i wymyślałyśmy im nazwy. Bloga prowadzę z koleżanką Dorotą, która również uwielbia dzierganie. Z inicjałów naszych imion powstało ElDorado. Nazwa, która jest obecnie nazwą mojej pracowni.

pracownia Wełniane Eldorado

Skąd się biorą te wszystkie pomysły? Czy można skopiować każdy wzór z obrazka czy zdjęcia?

E. Z.: Pomysły czerpię z obserwacji. Jak widzę coś ciekawego, to zawsze myślę jak by to wyglądało zrobione ręcznie z wełny. Poza tym od zawsze kupuję czasopisma z modą dzierganą – są tam schematy wzorów i fasonów. Lubię eksperymentować, łączyć różne motywy, wzory. Niestety z samego zdjęcia czy obrazka nie zawsze da się skopiować wzór. Wszystko zależy też od włóczki, jej gatunku, składu, koloru. Nietypowy charakter ubiorów dzierganych ręcznie polega na ich niepowtarzalności. Są one po prostu jedyne w swoim rodzaju . Jeżeli cenimy sobie oryginalność to jest to strzał w dziesiątkę!

Czy każda włóczka się nadaje?

E. Z.: Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów włóczek. Niektóre z nich „gryzą”, są niemiłe w dotyku, nie nadają się na wyroby dziecięce czy dla osób o wrażliwej skórze. Są też specjalne włóczki dla alergików, dla małych dzieci – każdy znajdzie coś dla siebie. U nas klienci mają wybór włóczki, wiedzą, jaki jest jej skład, mogą dotknąć, sprawdzić czy jest miękka i puszysta, czy nie „gryzie”. Często robię też próbkę na drutach i wtedy widać jak dana włóczka wygląda w „praniu”

Wełniane Eldorado

W jaki sposób można złożyć zamówienie?

E. Z.: Zamówienia przyjmuję telefonicznie, mailowo, osobiście. Najlepiej, jeśli klienci przychodzą osobiście, wtedy można ich wymierzyć, sami mogą sobie wybrać kolor i rodzaj włóczki. Jednak na odległość zamówienia też są możliwe. Wtedy trzeba dokonać pomiarów na własną rękę i przesłać swoje wymiary. Oczywiście wszystko wyjaśniam, dokładnie opisuję gdzie i jak ma się zmierzyć. Często też korzystam z tabeli rozmiarów, klienci mówią, że noszą typowy rozmiar 38 i wtedy już wiem, jak dana rzecz ma wyglądać.

Wełniane Eldorado

Jak kształtują się cena i jakość w porównaniu z towarami dostępnymi w sklepach markowych i sieciówkach?

E. Z.: Na cenę ma wpływ gatunek włóczki, rodzaj swetra, wzór. Wyroby z wysokogatunkowych włóczek są dość drogie, ale i tak u nas one są znacznie tańsze niż w markowych sklepach. Jakość naszych produktów na pewno jest o niebo lepsza niż tych w sieciówkach – najczęściej produkowanych w Chinach. Najważniejsze jest to, że są one tworzone pod realne wymiary, dlatego nie musimy się dopasowywać do wyrobów tylko one do nas. Natomiast wyroby z włóczek akrylowych mają ceny porównywalne do tych dostępnych w zwykłych sklepach.

To dopiero początek mojego biznesu, pomysły przychodzą w trakcie pracy.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!