Łupież to choroba skóry głowy, objawiająca się złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka. Ten nieestetyczny i wstydliwy problem występuje w postaci małych, białych lub szarawych płatków, które odrywają się od skóry głowy.

Przyczyny powstawania łupieżu:
– pojawia się głównie u osób posiadających suchą skórę, lub u osób intensywnie stosujących szampony odtłuszczające włosy
– łupież może być oznaką chorób skórnych, np. łuszczycy, grzybicy skóry lub alergicznej wysypki
– niewłaściwe odżywianie, w szczególności niedobór cynku w organizmie
– podrażniające działanie farb do włosów, lakierów, żeli, pianki
– zanieczyszczona bądź mocno chlorowana woda
– mycie głowy w wodzie o niewłaściwej temperaturze (zbyt gorąca bądź za zimna)
– częste suszenie głowy suszarką

Jak zapobiegać pojawieniu się łupieżu?
Na stan skóry głowy wpływa kilka czynników:
– zdrowe odżywianie: przestrzeganie diety, bogatej w witaminy i minerały, szczególnie witaminy z grupy B, A i E oraz cynk, siarkę i krzem. Najlepiej by ich źródłem były produkty pochodzenia naturalnego, które organizm przyswaja znacznie lepiej niż preparaty witaminowe.
– właściwa pielęgnacja włosów: włosy powinny być myte tak często, jak tego wymagają, nawet codziennie. Należy zwrócić uwagę czy włosy są normalne, suche czy przetłuszczające się by odpowiednio dopasować szampon do rodzaju skóry głowy. Stosowanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji włosów może znacznie pogorszyć ich stan.
– należy unikać suszarki do włosów, włosom najlepiej służy naturalne suszenie. Jeśli jednak użycie suszarki jest koniecznością strumień powietrza powinien być letni.
– unikanie stresów, aktywność fizyczna i częste przebywanie na świeżym powietrzu pozwoli na optymalne dotlenienie organizmu.

Problem łupieżu dotyka wielu osób, często próby jego pozbycia okazują się nieskuteczne, stąd jego leczenie wymaga konsekwencji i uporu. Walkę z łupieżem można jednak wygrać, przestrzegając pewnych zaleceń i używając odpowiednich preparatów kosmetycznych. Jeśli łupież nie jest nadmierny możemy się go pozbyć używając różnego rodzaju szamponów, odżywek i kuracji przeciwłupieżowych (np. Radical kuracja przeciwłupieżowa Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona). Przy wyborze produktu warto zwrócić uwagę na jego skład. Skuteczne preparaty będą zawierać naturalne składniki, m.in. siarkę, kwas salicylowy, cynk, selen czy smołę pogazową, które nie tylko pomogą pozbyć się łupieżu, ale co najważniejsze będą zapobiegać jego nawrotowi. Oprócz używania odpowiednich preparatów kosmetycznych można podjąć inne kroki w celu zapobiegania powstawaniu łupieżu. Gabinety kosmetyczne i SPA oferują specjalistyczne zabiegi przeznaczone dla tłustej skóry głowy, z objawami łupieżu. Preparaty użyte podczas zabiegu mają działanie antyseptyczne i antybakteryjne, poprawiają równowagę skóry głowy, wspomagając leczenie łupieżu.