Torebka w pełnej krasie przez lata, czyli jak pielęgnować torebki

Wybór torebki nie jest prostą sprawą. Często abyśmy były zadowolone z zakupu nie wystarczy, aby była pojemna, funkcjonalna, w bezpiecznym, stosunkowo uniwersalnym kolorze pasującym do reszty naszej garderoby. Torebka damska musi jeszcze mieć to coś, co przyciąga nasz wzrok i powoduje, iż czujemy, że to jest torebka właśnie dla nas, że będzie nam się ją po prostu dobrze nosiło.

Czasami odwiedzamy dziesiątki sklepów, zarówno tych rzeczywistych jak i wirtualnych, oglądamy wiele modeli, zanim wybierzemy odpowiednią torebkę. Jeśli nam się już to uda, chciałybyśmy aby jak najdłużej była ona piękna i zachwycała, tak jak zachwyciła nas w dniu zakupu. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że efekt ten możemy osiągnąć jedynie poprzez systematyczną, odpowiednią pielęgnację.

Sposób w jaki należy zająć się torebką zależy od materiału z jakiego została ona wykonana. Torebki ze skóry powinno się regularnie przecierać gąbką zwilżoną w wodzie i bardzo dokładnie odciśniętą. Po takim zabiegu należy torebkę dokładnie natłuścić specjalnie do tego przeznaczoną pastą. Zabieg ten pozwala nie tylko na usunięcie gromadzącego się co jakiś czas brudu i kurzu, ale też impregnuje powierzchnię, co zapobiega ponownemu osiadaniu zanieczyszczeń, a także chroni przed intensywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Torebki damskie ze skóry lakierowanej wymagają specjalnego traktowania. W celu ochrony powierzchni przed popękaniem i powstawaniem szczelin, nie można eksponować ich na działanie zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur oraz wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wpływ warunków zewnętrznych można ograniczyć poprzez regularne smarowanie powierzchni wazeliną, gliceryną lub olejem rycynowym. Aby zachować połysk, co jakiś czas warto taką torebkę przetrzeć wilgotnym wacikiem i wypolerować miękką szmatką.

Jedną z najtrudniejszych w utrzymaniu jest torebka zamszowa. Takie powierzchnie należy czyścić wodą z mydłem przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych gąbek i szczoteczek. Trudniejsze zabrudzenia można usuwać roztworem amoniaku. Chociaż fora internetowe pełne są porad dotyczących usuwania zabrudzeń z zamszu a to z użyciem skórki od chleba, a to znowu zsiadłego mleka, jedyną rozsądną metodą wywabienia uporczywych plam wydaje się być czyszczenie chemiczne.

Torebki wykonane ze sztucznych materiałów, tkaniny lub wyplecione z ratanu wydają się dość łatwe w utrzymaniu. Do pielęgnacji ich zazwyczaj wystarczy zwykła woda i gąbka.

Niezależnie od tego z jakiego materiału wykonano nawierzchnie naszej torebki, co jakiś czas warto zajrzeć też do jej środka. Konserwacja podszewki jest stosunkowo prostym zadaniem. Na początku należy torebkę opróżnić, odwrócić do góry dnem i wytrzepać z niej okruszki, kawałki papierów, szpargały i po prostu kurz. Następnie wnętrze należy przetrzeć wilgotną gąbką, plamy zaś usunąć wodą z dodatkiem łagodnego środka piorącego.

Niezależnie od tego jak bardzo dbamy o nasze torebki i jakich środków do tego używamy z czasem tracą one swój dawny blask, a jeśli nawet nie, to po prostu się nam nudzą. Wówczas nadarza się okazja do zakupu kolejnej, być może podobnej do ulubionej poprzedniczki, a może zupełnie innej zgodniej z kanonami aktualnie obowiązującej mody. Wiosna zachęca do tego typu szaleństw, a więc Drogie Panie ruszajmy na zakupy!