Wariacje na temat…. Czyli nowe modele koszul męskich.

Koszula męska znana z wersji jednokolorowych, to jak zawsze ścisła klasyka. Jej ponadczasowego uroku oraz zawsze modnej elegancji nie sposób przecenić.

Dzisiaj klasyczna koszula staje się bazą do najnowszych, niezwykle bogato zdobionych wzorów, które zostały zmodyfikowane tak, że jeszcze dwa lata temu ocierałyby się o kicz.
Prawdziwe szaleństwo z jakim mamy do czynienia wiąże się oczywiście z nowymi trendami, które wymuszają inne niż tylko połączone z marynarką noszenie koszuli. Te nowe modele koszul można było kupić w niewielkich paryskich butikach już na wiosnę 2010 roku. Kiedy zobaczyłem je w witrynie sklepu dla mężczyzn na Porte de Clichy, uznałem za ciekawostkę, nie dając im szansy na większą popularność.
Myliłem się.

Koszula w klasycznym wydaniu staje się mocnym, samodzielnie funkcjonującym elementem odzieży. Twórcy mody męskiej odważyli się na niebanalne wariacje na temat tej części garderoby. Uwzględnili tym samym rosnące zapotrzebowanie Panów na oryginalny, a jednocześnie elegancki wygląd.

Nowe kołnierze.
Wiadomo, że najbardziej charakterystycznym elementem każdej męskiej koszuli jest kołnierz. Do tej pory dopuszczalne były tylko dwie kombinacje, które wpływały na jego wygląd – kształt oraz kolor. W efekcie uzyskiwano większe lub mniejsze kołnierze z bardziej lub mniej dużym rozstawem rogów, które co najwyżej były kontrastowane innym kolorem w stosunku do reszty koszuli.
Pójście o krok na przód spowodowało, że aktualnie modne koszule są szyte z dwoma nakładającymi się na siebie kołnierzami, które nie rzadko są z kontrastowych kolorystycznie tkanin. Dodano też nowy niezwykle charakterystyczny element zdobniczy – kontrastowe stębnowanie wykonane grubymi nićmi.

Inna ciekawa zmiana dotyczy guzików.
Nowe kołnierze nie wiele mają wspólnego z klasycznym button down, ponieważ naszyto aż po cztery guziki, po dwa na każdej ze stron! Na dużym, rozłożystym kołnierzu tworzy to ciekawy, modernistyczny efekt.
Kolejna zmiana to stójki, które w niektórych modelach są niezwykle wysokie. Takie propozycje wydają się być idealnym rozwiązaniem dla wysokich mężczyzn z długą szyją.
Wysokość stójki to nie wszystko. W nowej kolekcji marki Pako Lorente są one podszywane wzorzystymi tkaninami, które są w kwiaty! Do kompletu kompozycji tą samą tkaniną podszyto również wewnętrzne strony mankietów. Taka kombinacja zdecydowanie zmiękcza wygląd, dodaje nuty romantyzmu, inspiruje.

Modne koszule to również, subtelne, niby na pierwszy rzut oka nie zauważalne wykończenia listew guzikowych.
Tutaj również jako przykład podam rozwiązanie jakie zastosowano w kilku modelach marki Pako Lorente. Projektanci zaproponowali, aby spodnia część listwy stanowiła kontrę do tkaniny wierzchniej. W efekcie po zapięciu koszuli kontrast jest ledwo widoczny w krawędzi, wywołując interesujący i oryginalny efekt.

Braku zmian nie ustrzegły się nawet guziki.
Zostały one wyprodukowane chyba we wszystkich możliwych kolorach, a teraz jak w dziecięcej zabawie są dobierane tak, aby mocnym kontrastem podkreślały raz to kołnierz, mankiet czy frontową plisę.
Często spotykane jest doszywanie guzików innym kolorem nici niż on sam, co niejako koresponduje do wspomnianego wcześniej, ukrywanego pod listwą kontrastu wewnętrznych wykończeń.
W poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań, aktualne wzory koszul mają nawet inaczej niż klasycznie doszyte guziki. Często dwa lub trzy pierwsze licząc od góry są doszyte blisko siebie, burząc tym samym regularny rozstaw z jakim mamy do czynienia zazwyczaj.

Obszycia dziurek również nie pozostały bez zmian.
Zastosowano kontrastowe kolory nici podkreślając tym samym, ten dotąd niezauważalny element koszuli. Ważnym jest fakt, że temu zabiegowi poddano tylko wybrane dziurki. W jednych modelach są to te na kołnierzach, w innych na mankietach, a jeszcze w innych na listwie. Często tylko jedna dziurka zostaje akcentowana kontrastową nicią.

Dwa słowa o tkaninach.
Prym wiodą wszelkiego rodzaju drobne wzory pasków oraz kratki. Oczywiście jest duża część koszul gładkich, jednak te modele są zwykle mocniej zdobione niż wzorzyste. Dodaje się do nich więcej stębnówek, kontrastowych dziurek czy guzików.
Wzorzyste koszule bardzo często mają gładkie kołnierze i mankiety.

W ten sposób osiągnięto zamierzony efekt. Elegancka koszula uzyskała nowe zastosowanie, które jest ideale na cieplejsze dni, kiedy marynarka jest zbędna. To propozycja głównie do młodych, dynamicznych mężczyzn, którzy czasem chcą oderwać się od standardowych rozwiązań. Szerokie kołnierze na wysokich stójkach, są stworzone do modnych „mięsistych” krawatów, które zwyczajnie nie mieszczą się w dotychczas obowiązujących wąskich kołnierzykach.
Natomiast odważna, mocna kolorystyka, to odpowiedź na aktualne wiosenne trendy w modzie, dla których gra kontrastem jest podstawą w tym sezonie.