Odczuwany zapach determinuje nasze samopoczucie. Jego terapeutyczne działanie poznali już starożytni Rzymianie, Grecy, a nawet Egipcjanie, korzystając z dobrodziejstw olejków eterycznych. Imhotep, jeden z geniuszy Starożytności, już 6000 lat temu zalecał stosowanie aromatycznych olejków do kąpieli i podczas masażu. Analogicznie, z aromaterapii korzystał także Hipokrates, prekursor współczesnej medycyny. Terapia zapachem przynosi ulgę w bólu, łagodzi codzienne, psychiczne napięcia i zmęczenie, poprawiając ogólne samopoczucie i kondycję naszego organizmu. Wykorzystywane w aromaterapii olejki eteryczne mają doskonałe właściwości antyseptyczne i antywirusowe; poprawiają trawienie, działają moczopędnie, przeciwzapalne i antydepresyjne, a co najważniejsze relaksują bądź stymulują. Warto zauważyć, że najbardziej skuteczna aromaterapia to ta, która działa równolegle na nasze ciało i umysł.

Bardzo często doskonałym terapeutą jest muzyka. 20minutowa ‘muzyczna kąpiel’ w wygodnym fotelu czy kanapie uwolni od stresu, niepokoju i lęku, pozwoli na ucieczkę od pędzącej rzeczywistości, gwarantując poprawę samopoczucia i chwile błogiego relaksu i odprężenia. Dostarcza emocjonalnego wsparcia. Współbrzmienie kilku dźwięków ma terapeutyczny wpływ nie tylko na nasz umysł ale także na ciało. Odpowiednio dobraną muzykę stosuje się w rehabilitacji narządów ruchu, podczas zabiegów chirurgicznych czy w położnictwie. Muzykoterapia wpływa na układ oddechowy i krążenia – obniża lub podwyższa puls.

Dotyk jest podstawowym, ludzkim instynktem, z którym rodzi się każdy z nas. Zwykle jest synonimem opieki, miłości, zaufania, daje poczucie bezpieczeństwa, którego tak często szukamy. Jedną z najpopularniejszych form terapii dotykiem jest masaż ciała. To znakomity sposób na odzyskanie sił witalnych i odrobinę relaksu , uspokaja mięśnie, usuwa toksyny z organizmu, pobudza krążenie krwi i co najważniejsze daje dużo przyjemności dla psychiki i ciała. Kojący dotyk terapeuty przywraca wewnętrzny spokój i równowagę, chęć do życia i działania.